To, že třetina všech webových stránek na internetu je vytvořena redakčním systémem WordPress to už dávno víme. U nás tyto statistiky ukazují sice menší čísla, ale i tak se dá říci, že WordPress je nejoblíbenější redakční systém i u nás.

Podle statistik, které jsme uváděli na webu WPčesko.cz, jej používá více než 13% webů. Osobně proti WordPressu nic nemám, ale je potřeba se občas podívat i na nové technologie. V tomto článku se tedy podíváme na redakční systém s názvem Ghost CMS.

Ghost CMS

Tento redakční systém, stejně jako WordPress, je open-source a je zdarma. Včera vyšel článek Ako nainštalovať Ghost CMS na nextHosting od mého poskytovatele webhostingu společnosti exon.io

Nelenil jsem a podle jejich detailního návodu jsem tento redakční systém nainstaloval a použil na této doméně, která bude sloužit, jako další blogovací web, který bude zaměřen i na témata mimo IT.

Co potřebuji k tomu, aby mi fungoval Ghost CMS?

Ghost CMS je nejpopulárnější redakční systém, který běží na Node.js a tvůrci uvádějí, že je až 19x rychlejší, než WordPress. Tohle mě osobně zaujalo a byl to jeden z důvodů, proč chci Ghost CMS otestovat a začít publikovat právě v něm.

Pro správné fungování tohoto redakčního systému tedy potřebujeme webhosting, který Node.js podporuje (ten mám, tak mohu pokračovat).

Po úspěšné instalaci, kterou popisuje výše zmíněný článek na blogu exon.io se můžeme pustit do prvního testování.

Administrace

Administrace je jednoduchá a svižná. Bez zbytečnosti rovnou nabízí konkrétní nastavení:

Administrace - základní nastavení

Nastavíme tedy základní informace o webu jako je název, popis, favicon, logo na titulní straně. Integrujeme měřící kód na Google Analytics a můžeme přejít k vytvoření příspěvků.

Vytvoření příspěvku

Editor je velice jednoduchý a trošku připomíná WordPressácký Gutenberg editor.

Administrace - vytvoření příspěvku

Mnozí možná ocení automatické ukládání, které ani nepostřehnete, že proběhlo. Celý systém je dokonale rychlý a práce s ním je velice jednoduchá.

Po sepsání můžeme přejít k publikaci příspěvku. Jednotlivé příspěvky můžeme rovněž naplánovat, stejně tak, jako u WordPressu.

Úprava vzhledu na Ghost CMS

Samozřejmě, že není k dispozici tolik šablon, jako má WordPress, ale ty které jsou vytvořené jsou velice povedené.

Šablony zdarma

Přímo na oficiálním webu Ghost CMS naleznete 7 šablon, které jsou k dispozici zcela zdarma.

LIEBLING

(DEMO | STÁHNOUT)

LONDON

(DEMO | STÁHNOUT)

EDITORIAL

(DEMO | STÁHNOUT)

MASSIVELY

(DEMO | STÁHNOUT)

ZVIKOV

(DEMO | STÁHNOUT)

ATTILA

(DEMO | STÁHNOUT)

CASPER

(DEMO | STÁHNOUT)

Veškeré šablony jsou velice rychlá a mají moderní vzhled. Samozřejmostí je i mobilní vzhled.

Placené šablony

Všechny placené šablony naleznete na Marketplace na webu ghost.org

Je opravdu z čeho vybírat.

Ghost CMS vs WordPress

Na oficiálním webu dokonce naleznete i srovnání ostatních redakčních systému s Ghost CMS. Vybral jsem si Ghost CMS v porovnání s WordPress redakčním systémem.

Ghost CMS klade důraz na zásadní věc a to je publikování. Co nejsnazší a nejpříjemnější publikování obsahu, bez zbytečných pluginů a rozšíření.

The main difference is that Ghost is explicitly focused on doing one thing really well: Publishing.
Everything revolves around your content!

Editor je navržen výhradně tak, aby poskytoval co nejlepší zážitek z psaní. Díky tomu je formátování příspěvků mnohem flexibilnější.

S dynamickými kartami, které Vám umožní pracovat s galeriemi obrázků, embedy, Markdown, HTML a dalšími, toho můžete  dosáhnout více - bez rozptylování.

Integrované základní funkce

Ghost CMS přichází se všemi nástroji, které potřebujete k rozvoji přímých vztahů s publikem a dokonce k dosažení předvídatelného příjmu z Vaší práce.

Vestavěné registrační formuláře, správa členů, platby, předplatné a e-mailové zpravodaje: bez dalších doplňků nebo poplatků!

Ghost CMS SEO included

Ghost CMS má nejlepší podporu pro optimalizaci vyhledávačů a funkce sociálního sdílení, než ostatní blogovací platformy na světě. Nepotřebujete žádné další doplňky ani rozšíření a nemusíte psát žádný zvláštní kód. Funguje to.

K dispozici jsou vestavěné soubory XML, stránky Google AMP, kanonické značky, optimalizované adresy URL, mikroformáty, značky Facebook Open Graph, podpora karet Twitter a čisté sémantické značení.

To vše se provádí automaticky, bez nutnosti doplňků.

Ghost CMS je rychlejší

Protože Ghost je poháněn moderním technologickým stackem pomocí Node.js - je to rychlý.

Nezávislé testy zjistily, že Ghost CMS je až 19x rychlejší než WordPress. Co to znamená? Ve lhůtě, kterou WordPress potřebuje na odpověď na 1 žádost, tak Ghost CMS odpovídá na 19 z nich. Rychlost Vašeho blogu ovlivňuje všechno, od hodnocení vyhledávačů až po zapojení mobilních uživatelů.

Kdo využívá Ghost CMS?

Závěr

Ghost CMS je lepší pro publikování a blogování. WordPress je lepší pro vytváření dynamických a složitých webových stránek.

Ghost CMS je nejlepší, když…

  • Vám záleží na dobře navrženém rozhraní
  • Váš obsah musí dobře fungovat pro sociální sítě a vyhledávání
  • Rychlost a výkon jsou pro Vás důležité
  • Chcete vybudovat udržitelné podnikání v oblasti členství

Možná budete s WordPress lepší, když…

  • Chcete kompletní firemní web, bez blogu nebo publikací
  • Je zapotřebí dalších pokročilých funkcí, jako je elektronický obchod
  • Si chcete pomocí pluginů vytvořit vlastní funkceOsobně tedy Ghost CMS doporučuji a budu jej využívat i nadále. Pokud by si někdo chtěl vyzkoušet, jaké to je psát články v tomto redakčním systému, tak mi napište třeba na [email protected] a já Vám dám přístup do tohoto systému a vše si můžete vyzkoušet.

Pokud hledáte webhosting, který Node.js podporuje, tak mrkněte na exon.io

V příštím článku si ukážeme, jak převést WordPress články do redakčního systému Ghost CMS.

PS: A že je to opravdu rychlý systém můžete vidět zde:

Odkaz na test: https://gtmetrix.com/reports/psaninasbavi.cz/gepzO3Sh