Tento článek je o tom, jak se píše článek v úžasně rychlém CMS Ghost, který běží na platformě Node.js, což nemám ani ponětí, co to vůbec je. Ale běží to fakt rychle. Jo a v závěru si ukážeme, jak dělat s tímto CMS SEO jako profík.

Tenhle článek je také o tom, že se nevyplácí dávat přihlašovací údaje do administrace jen tak někomu, protože vám tam hned začne psát články. Zvlášť, když je to člověk, kterého baví copywriting a je to vlastně copywriter, který zneužije každou možnost udělat si linkbuiding a copywriting na cizím webu. Snad jsem ten odkaz dostatečně obalil.

Návod na psaní v Ghost

Administrace je velice podobná té co všichni známe z WordPressu, ale s tím rozdílem, že tady všechno reaguje okamžitě. Když třeba kliknete na Drafts, tak se tam taky hned dostanete a nečekáte vteřinu, než se začne něco dít. Jasně, záleží na hostingu.

Administrace CMS Ghost

Psaní článku

Psaní článku je už jednoduchá záležitost. Líbí se mi okno editoru, kde nic nepřekáží. Ono to jde vlastně nastavit i ve WP, ale tady je to hned a bez nastavování.

Fresh editor Ghost

No a psaní je vlastně už hrozně jednoduché. Kliknete na tlačítko + a buď přidáte nějaký prvek nebo začnete rovnou psát do řádku.

Formátování textu

Formátování textu probíhá tak, že si napíšete text. Ten si potom označíte a ukáží se možnosti jeho stylování.

Stylování textu v CMS Ghost

Schválně jsem tam najel na ten nadpis. Tohle je docela matoucí, protože Heading Two je vlastně nadpis H3 a větší háčko, které je vedle, je pojmenované jako Heading One, ale je to vlastně nadpis H2.

No zbytek tlačítek už je každému asi jasný. Jak řekl jeden moudrý muž:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Nullam sit amet magna in magna gravida vehicula. Etiam ligula pede, sagittis quis, interdum ultricies, scelerisque eu.

Nastavení SEO

Když už si tady dělám linkbuilding, tak musím zmínit jednoduché nastavování SEO stránky. Nepotřebujete tady žádný YOAST nebo Rank Math. Tady je už v samotném základu nastavování základního SEO, takže to máte od samého základu pořešené. Takže zapnete SEO za 1, 2, 3. No a je to. Stačí kliknout na ozubené kolečko nahoře. Vedle Publish. V pravo v rohu. Už jste to našli? Jo, vy vlastně nejste v tom editoru :-D. Se koukněte nahoru na obrázek.

Nastavení článku
Nastavení a zapnutí SEO v Ghost

Teď už můžete dělat SEO konzultanta na volné noze úplně bez problému, protože tohle nastavení zvládne opravdu každý. Jasně, chybí tady zelený smajlík, co by potvrdil, že jsem to SEO zapnul dobře.

No a to je vše. Teď už jen kliknu na Publish a je to venku.